Skip to Content
Dong Hu
Chairman of the Board and Chief Executive Officer

Mr. Dong Hu is our founder and has served as chairman of the board of directors and our chief executive officer since May 2018. He has also served as chairman of the board of directors and chief executive officer of Zhejiang Ebang since January 2010. Mr. Hu has over 20 years of experience in the network communication and computing industry. Between August 1998 and August 2009, he was a teacher of the College of Information Engineering at Zhejiang University of Technology. From August 2009, he worked as a teacher of the College of Computer Science and Technology at the same university until October 2017. He is also an executive director of each of Ebang IT, Hangzhou Dewang, Ebang Hongfa, Ebang Jusheng and Ebang Hongling, and a director of HK Bite, HK Ebang Technology and HK Ebang Information. Mr. Hu is primarily responsible for overseeing the sales and marketing, research and development, business strategy and overall management of our Company. Mr. Hu graduated from Zhejiang University of Technology with an undergraduate degree in industrial automation in July 1998. In September 2008, Mr. Hu obtained a master of business administration (MBA) degree from Zhejiang University.

Chair of the Compensation Committee
Chunjuan Peng
Director and Deputy General Manager

Ms. Chunjuan Peng is our deputy general manager and has served as a director since May 2018. She has also served as a deputy general manager and as a director of Zhejiang Ebang since January 2010. Ms. Peng has over 15 years of experience in the areas of business operation and production and supply chain management. From September 2003 to January 2010, Ms. Peng was a deputy general manager at Hangzhou Ebang Communication Technology Co., Ltd., where she was responsible for assisting in managing the daily operation of the company. Ms. Peng is mainly responsible for our production and supply chain management, which includes overseeing the procurement of raw materials and production and quality control. Ms. Peng graduated from Jiangxi Normal University with a self-taught associate degree in tourism management in June 1997.

Chair of the Nominating and Corporate Governance Committee
Tingjie Lyu
Independent Director

Mr. Tingjie Lyu has served as our independent director since June 2020. He has served as an independent director of China United Telecommunications Co. Ltd., Shenzhen Aisidi Co., Ltd., China Communications Services Corporation Limited and Beijing Digital Telecom Co., Ltd. since May 2016, June 2014, June 2015 and May 2013, respectively. Mr. Lyu has over 35 years of experience in the telecommunications industry. Since June 1985, Mr. Lyu successively served as a teacher, an associate professor and a professor at Beijing University of Posts and Telecommunications, College of Economic Management. Mr. Lyu is also an executive director and an executive vice president of International Telecommunication Association and China Information Economy Society, respectively. Mr. Lyu is the director of each Modern Management Committee of China Communications Society and Communication Technology and Economics Committee of China Association of Technology and Economics and the deputy director of E-commerce Teaching Steering Committee of the Ministry of Education. Mr. Lyu holds a bachelor’s degree in radio engineering and a master’s degree in management engineering from Beijing University of Posts and Telecommunications and a doctor’s degree in engineering from Kyoto University.

Member of the Audit Committee
Member of the Compensation Committee
Member of the Nominating and Corporate Governance Committee
Yanqing Gao
Independent Director
Mr. Yanqing Gao has served as our independent director since June 2021. Mr. Gao has been a director of Zhejiang Jianxue Technology Co., Ltd. since November 2019, Jiangsu Mole Biotechnology Co., Ltd. since April 2016, Shanghai Xinfangxun Communication Technology Co., Ltd. since November 2015 and Hangzhou Kaipu Technology Co., Ltd. since September 2015. Mr. Gao has also been the deputy manager of Zhejiang Zheke Investment Management Co., Ltd. since May 2012. He was a director of Hangzhou Yuancheng Gardening Group Co., Ltd from June 2013 to November 2018. He also served as a director and the chief financial officer of Zhejiang Tianyuan Biopharmaceutical Co., Ltd. from April 2007 to April 2012. Mr. Gao held various accounting positions with companies in China since 1990. Mr. Gao received his bachelor’s degree in accounting from Hangzhou Business School in 1984 and his EMBA from Zhongnan University of Economics and Law in 2008.
Chair of the Audit Committee
Member of the Nominating and Corporate Governance Committee
Mingming Su
Independent Director
Mr. Mingming Su has served as our independent director since November 2021. Mr. Su has served as Chief Strategy Officer of DouYu International Holdings Limited (“DouYu”), a company that has its American depositary shares listed on the Nasdaq Global Select Market, since November 2015 and director of DouYu since October 2016. Mr. Su served as the investment analyst of Shanda Computer (Shanghai) Co., Ltd. from March 2010 to March 2011, the investment manager of Hangzhou Bianfeng Network Technology Co., Ltd. from March 2011 to August 2012 and the vice president of investment at Shenzhen Qingsong Investment Management Partnership (Limited Partnership) from August 2012 to November 2015. Mr. Su obtained his bachelor's degree majoring in library science and minoring in English from Anhui University in July 2007. Mr. Su also obtained his Master of Management majoring in library science from Chinese Academy of Sciences in March 2010.
Member of the Audit Committee
Member of the Compensation Committee